Petr Halas startoval na veteránském mistrovství světa

Poslední týden v březnu se v polském městě Toruň konalo halové mistrovství světa veteránů v atletice. Toto město s krásným historickým centrem, mimochodem rodiště Mikoláše Koperníka a známé tradiční výrobou perníků bude hostit ME v atletice v roce 2021. Již účast přes 4000 přihlášených sportovců z 88 zemí naznačovala vysokou úroveň, což se také potvrdilo.

Kromě venkovních soutěží (disk, oštěp, kladivo, kros, silniční běhy, chůze) probíhaly závody na krásném modrém 200m oválu. Účastníci těchto veteránských závodů jsou většinou bývalí reprezentanti a širší špička ve svých zemích.

Mimo jiné zde závodil Francis Obikwelu, Sebastian Chmara, Marek Plawgo. V běžeckých disciplínách, které jsem nejvíc sledoval, kralovali reprezentanti Velké Británie, Španělska, Polska, USA.

Neskutečným zážitkem byly výkony a bojovnost těch starších ročníků. Neuvěřitelné, když si 75tiletá babička obuje tretry a z bloků vystartuje na dvoustovku a dá ji za 37,50!

Mnohdy se bojovalo o medaile až na cílovou čáru a výjimkou nebyly ani pády v cílové rovince. Finálové bloky začínaly od těch nejstarších, a jak se postupovalo k mladším ročníkům, závody se stávaly taktičtější, urputnější a také výkonnostně kvalitnější.

Velkým zážitkem bylo, když dvě běžkyně z Velké Británie v kategorii W 55 překonaly světový rekord na 800m v čase 2:22.

Americké sprinterky soutěžily v extravaganci svých účesů, nostalgickou vzpomínkou byl pohled na elegantní vytáhlé anglické běžce.

Největší potlesk sklidili nejstarší muži přes 90 let a 100letá atletka z Indie.

Navzdory velké bojovnosti a skvělým výkonům, za cílem si všichni blahopřáli a panovala skvělá atmosféra.

V zázemí byl ovšem vidět profesionální přístup, včetně masérských týmů jednotlivých výprav. O skvělé úrovni těch nejlepších se můžete přesvědčit ve výsledcích na www.wmaci2019.com

Moje disciplíny 800 a 1500 byly na programu ve středu a v pátek večer, a sice přímo semifinálové běhy.

Na postup do finále jsem samozřejmě pomýšlet nemohl, i vzhledem k měsíčním problémům s bolavým úponem achilovky.

Po rozcvičce jsme se sešli v callroomu, kde už panují přísná pravidla - ukázat číslo vpředu a vzadu na dresu, změřit hřebíky na tretrách, vyfasovat nalepovací boční číslo, okouknout soupeře, a pak čekat, až vás rozhodčí odvede na dráhu.

Samozřejmostí bylo představování před startem na velkoplošné obrazovce, s přímým přenosem TV Toruň na Youtube.

Samotný závod byl pro mě velkým zážitkem, byť jsem na nejlepší nestačil, snažil jsem se přes zdravotní problémy podat co nejlepší výkon a to se mi snad podařilo, na obou tratích jsem zůstal jen 3-4 sekundy za letošními nejlepšími časy.

Česká výprava byla početná, startovalo 110 atletů, byť roztroušená po různých disciplínách.

Ale v naší chodecko-běžecké partě panovala skvělá atmosféra, vzájemné povzbuzování, legrace, nová přátelství.

Autor: Petr Halas