Petr Fochler má zlato s ve štafetě na MS v canicrosu

Petr Fochler má zlato s ve štafetě na MS v canicrosu

Závodit se začalo v polském městečku Lubieszow v sobotu už od osmi hodin, protože letos startovalo rekordních 800 týmů, tak aby se to za celý den dalo stihnout. Závodilo se v mnoha věkových kategoriích v bikejöringu (kola), scooteru (koloběžky) a konečně canicrossu. Tak obrovská to byla letos akce, se skvělou konkurencí. Nic lepšího se na světě nikde nesešlo a o to víc se každý výsledek počítá.

A česká výprava byla mimořádně úspěšná.

Letošní vrchol sezony - MS ICF 2018 v Polsku

Petr Fochler se svým psem Cashem jeli na MS vyloženě bez ambicí na nějaké umístění a hlavním cílem bylo, aby Cash nabral co nejvíc zkušeností. Nakonec bylo všechno jinak, protože jim to běželo skoro samo a bez nějakých větších nervů. První den se startovalo intervalově po 15s na trať dlouhou 4,7 km. Původně se mělo běžet 5,3 km, ale kvůli teplu to bylo zkrácené.

Startovali jako 40. z 58 závodníků, ale měli štěstí, že před nimi startovala absolutní elita, takže předbíhali o to méně závodníků a měli pořád motivaci někoho dohánět.

První kolo dokončili v čase 13:18 na 7. místě. Na 6.  Francouze ztráceli jen 0,5 vteřiny a na 5. Nizozemce 5 vteřin. Na bednu cca 30s.

V neděli se trať kvůli teplu ještě zkrátila trať na 3,5 km a běžel se hromadný start - ve vlnách po 10 - takže byli v elitní vlně. Bohužel je nechali stát na startovní čáře přes 4 minuty, takže se Cash hodně přemotivoval, skákal metr do výšky a byl velký problém ho udržet. Po startu pak nevěděl pořádně na co se soustředit, takže trošku zaspali a vybíhali do zúžení až z 9. místa. Hned po kiláku předběhli Rusa, co byl po prvním dnu 8. a zapřáhli se za tříčlennou skupinu před ním. Trať byla tak akorát na tři, takže jsme běželi v klidu za nimi a čekali, co bude. Asi 1,5 km před cílem se pak skupina začala trhat a Petr to začal pomalu předbíhat. Postupně předběhli jednoho závodníka od nás a Nizozemce, který na ně měl 5 vteřin.

Tam začal boj o 6. místo, když do cíle zbýval necelý kilometr. Pořádně do toho s Cashem šlápli a 50m před cílem byli 5 s před ním. V posledních 30 metrech už finišovali na doraz a v součtu to vyšlo na 6. místo o pouhou vteřinu před Nizozemcem. Čas na těch 3,5 km byl 9:31.

Odpoledne byli ještě nominováni do štafety, která byla zorganizována trošku chaoticky a úsek měl jen cca 800m, takže to bylo pro psy i běžce hodně kontaktní. Petr dostal štafetu od Jakuba Rinna na 1. - 2. místě a na trati už předbíhal jen Brita a předával na 1. místě Tomovi Jašovi. Ten nakonec vedení udržel, i když ve finiši snad jen o metr, ale na zlato to stačilo.

Tak co dodat. Fantastický výsledek na mistrovství světa a hlavně obrovská perspektiva do dalších let.